Birželio 27 – liepos 17 d., II–VI, 15–18 val.
Paroda veikia Nidos bendruomenės namuose (Taikos g. 17, Neringa)
Parodoje eksponuojamos ukrainiečių fotografų Sergey Melnitchenko, Andriy Lomakin, Stanislav Ostrous ir Aleksey Charey fotografijų serijos, kurias sieja karo Ukrainoje tema.
2014 m., po Euromaidano, Ukrainoje pradėjo atsirasti vis daugiau užtvarų, blokuojančių kelius. Stengdamiesi išvengti „tituškų“ provokacijų, aktyvistai konstravo įtvirtinimus iš padangų ir maišų, o paskui organizavosi į budėjimo būrius. Šis reiškinys tapo ne tik nuolatinio nerimo, kuriame šalis atsidūrė po revoliucijos, simboliu, bet ir pasirengimu gynybai. Tuomet buvo sukurta pirmoji Sergey Melnitchenko fotografijų serijos „Karinis komisariatas“ dalis. Tada prasidėjo antiteroristinė operacija Donbase ir antroji autoriaus serijos dalis su dvyniais tapo logiška tąsa.
Andrey Lomakin savo fotografijos projekte „Amuletas“, kurtame 2015 m., po Rusijos invazijos į Krymą bei rytų Ukrainą, nagrinėja ukrainiečių ginklavimosi temą. Autorius apie savo seriją rašė: „šiuo metu ginklas yra įprastas daiktas ukrainiečių rankose. Tačiau dar pernai, nė vienas iš tų, kurie dabar nusipirko šautuvus, negalėjo įsivaizduoti, kad savo namuose turės šaunamąjį ginklą. Dabar jie visi palaiko prekybą ginklais ir teisėtai juos naudoja savigynai.
Panašu, kad šaunamasis ginklas yra moderni amuleto versija, suteikianti jo savininkui papildomų galių. Ne visi jaučiasi patogiai taikydamiesi ir šaudydami į agresorių, tačiau visi jaučiasi saugesni ginklą turėdami.“ Taip apie savo seriją Andrey Lomakin rašė 2015 m., o jo prognozės tapo tragiška realybe šių metų vasario 24 dieną. Dabar visiškai akivaizdu, kad tiek civilių žmonių, tiek šalies ginklavimasis agresyvaus kaimyno akivaizdoje yra būtina sąlyga ginant savo šalies suverenumą ir laisvę.
Apie prasidėjusį karą Ukrainoje savo fotografijų serijoje kalba fotografas Aleksey Charey. Dar 2021 m. vasarą fotografas viešėjo Lietuvoje, kūrė Klaipėdos fotografijos rezidencijoje. Pastaruosius septynerius metus autorius fotografuoja kūrybinėms agentūroms, vykdo savo asmeninius kūrybinius fotografijos projektus. Taip pat užsiima žmogaus teisių veikla, Kijive dirba kaip visuomeninės organizacijos „Vaiko teisių apsauga“ narys. Tik prasidėjus karui Ukrainoje, Aleksejus nedvejodamas užsirašė į Kijivo teritorinės gynybos gretas. Pirmomis karo dienomis laukė paskirstymo ir buvo apmokomas elgtis su ginklais bei suteikti pirmąją pagalbą. Dalyvavo organizuojant patikros punktus vienoje iš pagrindinių Kijivo gynybos sričių. Dabar pagrindinis jo darbas – gynybos punkto veiklos organizavimas ir užtikrinimas puolimo atveju. Kardinaliai pasikeitusiame gyvenime, naujose, sudėtingose ir pavojingose situacijose Aleksejus fotografuoja. Fotografuoja aplinką, karo baisumus, jį supančius žmones bei ginklo brolius. Kiek leidžia dabartinė situacija Aleksejus savo fotografijas rodo naujausioje serijoje „Personalinis Vergilijus“.
Stanislav Ostrous savo naujausioje fotografijų serijoje rodo apšaudyto ir subombarduoto Charkivo vaizdus. Nuo karo Ukrainoje pradžios fotografas nepalieka miesto, fotografuoja jo pakitusį ubanistinį peizažą, kasdienį Charkovo gyventojų gyvenimą.
Parodos rengėjas – asociacija „Menų zona“.
Parodos partneriai: Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“.
Parodos kuratorius – Darius Vaičekauskas.