Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Pirmoji opera Neringoje – apie meilę, kuri nesibaigia

 

Vasarotojų Neringoje laukia unikali patirtis – mokyklos sporto salė virs autentiška scena pastoralinei meilės operai.  Pasaulinio garso menininkai, suburti neringiškės operos solistės Laurynos Bendžiūnaitės ir pastatymo muzikos vadovo, legendinio senosios muzikos atlikėjo, britų klavesinininko ir dirigento Trevoro Pinnocko kviečia pasinerti į barokinės muzikos magiją ir sudalyvauti ypatingame rituale. Georgo Friedricho Händelio (1685–1759) opera „Acis ir Galatėja“ Neringoje – Lietuvos kultūros sostinėje – skambės tik kartą, liepos 9 d. 20 val.

 

„Taip, tai yra absoliučiai mano svajonė, mano idėjos materializacija, geriausia dovana man pačiai. Yra labai keistas jausmas. Anksčiau tuo taku į mokyklą ėjau kaip moksleivė, o dabar einu, kaip su muzikiniu kraičiu grįžusi profesionalė. Apima déjà vu momentas, grįžta emocijos, kurios tiesiog kunkuliuoja. Turiu puikų šansą išlieti tai muzikoje“, – pasakoja Galatėjos vaidmens atlikėja, sopranas Lauryna Bendžiūnaitė. 

 

Atlikėja į gimtąją Nidą grįžta dažnai, tačiau visada tai yra susiję su poilsiu ir atostogomis. 

 

„Įprastai atvažiuoju ir per pirmas kelias dienas iškepu saulėje, paskui turiu reabilituotis kefyro voniose. Apie jokį dainavimą net kalbos negali būti. Dabar pirmą kartą aš grįžau su lauktuvėmis. Jaučiu begalinį malonumą įteikti šią dovaną savo kraštui ir savo krašto žmonėms“, – sako Neringoje užaugusi atlikėja.  

 

Kurti operos į Lietuvą iš Didžiosios Britanijos atvyko muzikos vadovas, dirigentas Trevoras Pinnockas ir režisierius Peteris Cantas. Deja, dėl pandemijos kelionę į Neringą teko atidėti šios operos pastatymo idėjos autoriui Fredericui Wake Walkeriui. Visų šių kūrėjų veiklos laukas yra geriausi Europos ir pasaulio teatrai bei koncertų salės. Pasak Laurynos Bendžiūnaitės, tai tikras stebuklas, nes Maestro Trevoras Pinnockas yra absoliuti barokinės muzikos legenda, „The English Orchestra“ įkūrėjas, etalonas, į kurį žmonės lygiuojasi pradedami bet kokį barokinį kūrinį. Jis ne tik nuolat matomas geriausiose pasaulio salėse, bet yra ir geras L. Bendžiūnaitės šeimos draugas. 

 

 „Tai mano trečias kartas Neringoje. Ir aš nuo pat pradžių supratau, kad tai magiška žemė: jūros, smėlio, miško, įlankos derinys... Čia tikrai yra kažkas ypatingo. Kai Laurynai kilo mintis pastatyti Neringoje operą, aš pasakiau, kad labai norėčiau būti šio sumanymo dalimi, noriu tai padaryti kartu“, – sako dirigentas ir klavesinininkas T. Pinnockas. 

 

Pasak pastatymo muzikos vadovo, opera „Acis ir Galatėja“ yra labai praktiškas pasirinkimas, mat kūrinys yra vos pusantros valandos trukmės. Operoje dalyvauja nedaug atlikėjų, o istorija paremta nuostabia amžinos meilės tema, amžino meilės šaltinio simbolis yra artimas ir vietinei mitologijai. Galatėjos istoriją dirigentas lygina su undinės Jūratės legenda.

 

„Ši meilė iš tiesų niekada nesibaigia. Ir tai yra dievaitės, Galatėjos meilė mirtingajam. Kai jis miršta, kai yra nužudomas, Galatėja klausia visų – kas yra mirtis? Nėra tokio dalyko! Meilė keičiasi, transformuojasi, ji niekada nesibaigia ir netgi mirtis jos nepaliečia“, – pasakoja Lauryna Bendžiūnaitė, atliekanti jūros nimfos Galatėjos vaidmenį. 

 

Anot T. Pinnocko, G. F. Händelio opera „Acis ir Galatėja“ bus atlikta būtent tokia, kokią ją sukūrė kompozitorius – skambės originali kūrinio orkestruotė. Gros istoriniai pučiamieji, o Klaipėdos kamerinio orkestro stygininkai grieš žemesniame, G. F. Händelio laikmečiui būdingame derinime.

 

„Muzika yra puiki, – sako T. Pinnockas, – ji nėra paveikta laiko. Klausytojai pagaus save trepsint kojomis į taktą, kai tik suskambės muzika. Ji turi puikų ritmą, gerą formą. Tai labai emocionali, jaudinanti, pakyli muzika. Händelis puikiai žinojo, ką daro.“

 

Trevoras Pinnockas prie operos pastatymo dirbo keliaudamas per valstybes. Pradžioje Londone repetavo su britų solistais tenorais Benjaminu Hulettu (Acis) ir  Anthony Gregory (Damonu), vėliau, atvykus į Lietuvą  prasidėjo pažintis su  Klaipėdos kameriniu orkestru ir Vilniaus savivaldybės choru „Jauna muzika“, atvykęs į Nidą pradėjo darbą su solistais. Šiuo metu Nidoje vyksta paskutinės repeticijos, visi elementai apjungiami į bendrą paveikslą, prisijaukinama Neringos gimnazijos sporto salė. 

 

„Sporto salė yra tai, ką mes turime tinkamiausio Neringoje. Taigi, naudojame tai, ką turime. Šis sumanymas grąžina operą į šiuos laikus, į bendruomenę. Ir kartu su režisieriumi aš esu suintriguotas, kaip mums pavyks sukurti tą ryšį – tarp muzikos ir klausytojų, tarp muzikos ir bendruomenės. Kaip mums pavyks žiūrovus padaryti spektaklio dalimi, juos įtraukti. Ne palikti stebėtojais, o įtraukti į bendrą žaidimą.“

 

Nidoje Laurynos Bendžiūnaitės scenos partneriu taps lietuvis operos solistas Tadas Girininkas (Polifemas).

 

„Tadas Girininkas – fantastiškas bosas, absoliučiai geriausias Polifemas šiai dienai Europoje ir pasaulyje. Darykite, ką norite, aš dedu už jį galvą“, – džiaugėsi atlikėja į gimtąją Neringą sukvietusi puikius kūrėjus. 

 

Antikinė istorija, atgimstanti Nidoje, ne tik primins nemarios meilės idėją, bet ir kvies bendruomenę susiburti nuostabios muzikos apeigose.

 

Renginys yra tarptautinio muzikos festivalio „N žemė“ ir „Neringos – Lietuvos kultūros sostinės 2021“ programų dalis. Organizatorius – Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“. Partneriai – „Operomanija“, „Violončelių muzika“. Bilietus platina Tiketa.

 

Nuotr. autorė Agnė Bukartaitė

 

 

 

 

 

PASIDALINKITE RENGINIŲ NERINGOJE INFORMACIJA


Praneškite apie savo projektus ir iniciatyvas, organizuojamas Neringoje 2021 m.
 
Renginių Neringoje informacija