Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

„Kuršių nerija – judantis vaizdas”: Neringos vaizdų pastarojo šimtmečio filmuose pristatymas

Gegužės 13 d., penktadienis, 17.30 val. Nidos meno kolonija kviečia į Neringos vaizdavimo pastarojo šimtmečio filmuose pristatymą „Kuršių nerija – judantis vaizdas“. Renginys vyks Neringos istorijos muziejuje (Pamario g. 53, Nida).

 

Valandos trukmės renginyje kino istorikas Audrius Dambrauskas aprėps beveik viso pastarojo šimtmečio kino istoriją Kuršių nerijos regione, sudarytą iš kone 400 filmų, vaizdo įrašų ir kitos judančių vaizdų medžiagos.

 

Šis pristatymas gimė iš NMK užsakymu atlikto ir metus trukusio A. Dambrausko tyrimo, kuriame ieškota Neringos ir visos Kuršių nerijos pėdsakų bei atspindžių XX a. judančiuose vaizduose. Surinkta filmografija veiks ir kaip tyriamoji priemonė, tapsianti NMK bibliotekos katalogo dalimi – ja galės naudotis visi, rengiantys naujus kino kūrinius, viena ar kita prasme vaizduojančius Kuršių nerijos kraštovaizdį.

 

Kuršių nerijos ekranizavimo istorijai tenka ypatingas vaidmuo priimant sprendimus ir dėl šiandieninio šio regiono įvaizdžio. Įvairialypis ir kintamas Kuršių nerijos kraštovaizdis taip pat buvo naudojamas kaip fonas ir projekcija vaizduojant daugybę tolimų kraštų, tokių kaip Sibiras, Teksasas ir kiti. XX a. šiame regione lankęsi keliautojai neretai apibūdindavo jį kaip „Šiaurės Sacharą“ – šį palyginimą vis dar galima aptikti cituojamą daugelyje netolimos praeities turistinių gidų. Užsakant minėtą tyrimą norėta atidžiau pažvelgti, kaip to meto kolonijinė mąstysena lėmė vaizdų kūrimo procesus ir galimai darė įtaką nuolatinių šio pusiasalio gyventojų kasdienybei, taip pat kokie dar vaizdiniai buvo siejami su šio regiono kraštovaizdžiu. Kartu su sukaupta filmografija pateikiama glausta kino politikos, turėjusios įtakos Kuršių nerijai, istorijos apžvalga ir trumpai pristatoma regione vykusi kinematografinė veikla.

 

Šio tyrimo spektras išties platus – jis apima vaidybinius, dokumentinius ir televizijos filmus, kino kronikas, mėgėjiškus filmus bei judančių vaizdų meną. Medžiaga buvo rinkta Lietuvos ir užsienio (ypač Vokietijos ir Rusijos) archyvų, duomenų bazių bei filmotekų fondų. Pristatoma filmografija, kaip neišsamus ir pildytinas sąrašas, suteikia galimybę giliau patyrinėti šiame regione sukurtus kūrinius ir stebėti besikeičiantį Kuršių nerijos kraštovaizdį bei istoriją skirtingų epochų, sluoksnių ir tautybių kino kūrėjų, žurnalistų, menininkų akimis.

 

Audrius Dambrauskas – istorikas ir archyvistas, šiuo metu dirbantis Lietuvos literatūros ir meno archyve. Pagrindiniai jo moksliniai interesai – kino istorija ir tarpukario Lietuvos populiarioji kultūra. 2020 m. lapkritį baigė jungtinę Vilniaus universiteto ir Lietuvos istorijos instituto doktorantūros studijų programą – apgynė daktaro disertaciją „Kino kultūra Lietuvoje 1926-1944 m.: tarp pramogos ir ideologijos“. Jis yra kelių mokslinių straipsnių apie kino istoriją Lietuvoje ir daugiau nei šimto populiarių straipsnių apie Lietuvos kino istoriją, mokslinę fantastinę literatūrą ir populiariąją kultūrą autorius.

 

Tyrimo užsakymą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Įgyvendinta su geranoriška Neringos muziejų parama.

 

Daugiau informacijos rasite čia.

 

Nuotr. Ruošiamasi filmuoti kino filmą „Smokas ir Mažylis“, 1975 m. rugpjūčio mėn. Fotografavo Bernardas Aleknavičius, 1975 m. Nuotraukos nuosavybė – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.

PASIDALINKITE SAVO PATIRTIMI RENGINIUOSE

Žinodami Jūsų nuomonę ir lūkesčius galime planuoti dar patrauklesnius renginius Neringos gyventojams ir svečiams. 
 
Jūsų patirtis dalyvaujant renginiuose 

Dalyvauti apklausoje