Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

GRYNUMAS – tai vizualinių instaliacijų ir garsų sintezė, savyje supynusi daugiasluoksnį Neringos gamtos ir žmogaus santykį. Kompozitoriaus bei muzikanto Andriaus Mamontovo ir menininkės Jolitos Vaitkutės audiovizualines instaliacijas įkvėpė trapus Kuršių nerijos subtilumas.

 

GRYNUMAS kviečia pažinti Neringos gamtą ir kultūrą ne kaip vartotojui, o kaip jautriam ir supratingam stebėtojui. Savo kūriniais autoriai kalba apie nuolatinį balansavimą tarp Neringos natūralumo ir žmogaus daromo poveikio. Įspūdingos instaliacijos darniai įsilieja į svarbiausius nerijos kraštovaizdžio elementus – miškus, smėlynus ir vandenis.

Instaliacijoms panaudoti garsai, medžiagos bei kultūros elementai, kuriuos aptinkame tik Neringoje. Kūrinių medžiagiškumas papildo ir išplečia Kuršių nerijos peizažo patirtį. Instaliacijos netampa svetimkūniais, o priešingai, būdamos akivaizdžiai meniniais objektais, suteikia aplinkai gylio ir atskleidžia  žiūrovui jos slėpinius.

 

GRYNUMAS susideda iš keturių instaliacijų, pasiekiamų nuo Nidos centro keliaujant pamariu link Tylos slėnio ir šalia jo esančio miško. Kiekviena instaliacija sukurta vis kitame kraštovaizdyje ir reprezentuoja vis kitas Neringos gamtos ir krašto ypatybes.

 

Žmonės smėlyje

Pirmoji instaliacija įsikurs smėlingoje Tylos slėnio aikštelėje. Kinetinė instaliacija „Žmonės smėlyje“ – tai simbolinis Neringos smėlynų ir juose įsitvirtinusio žmogaus istorijos atkartojamas. Instaliaciją sudarančios žmonių figūrėlės, kurių rankos judinamos vėjo skleidžia tylų švilpimo garsą, yra talpi visų žmogaus veiklų smėlynuose metafora. Ji primena apie šimtmečiais besitęsusią kovą su slenkančiomis kopomis bei atšiauriais vėjais. Ją galima traktuoti ir kaip kasdienį šiuolaikinio Neringos lankytojo ritualą keliauti į smėlio paplūdimį. Puslankio konstrukcija, ant kurios išdėstytos nuo vėjo judančios žmonių figūrėlės, taip pat simbolinė. Tai tarsi amžinas sugrįžimas į smėlynus, be kurių neįsivaizduojama Neringa.

 

Vėtrungių kurėnas

Antroji instaliacija iškils ant molo šalia Neringos sporto mokyklos. „Vėtrungių kurėnas“ skirtas krašto tradicijoms, kurios neatsiejamos nuo marių, jose plaukiojančių laivų ir žvejybos. Dešimtys ant molo išdėstytų stilizuotų vėtrungių, žvelgiant iš toliau, atrodo lyg spalvinga ir akį traukianti vieno svarbiausių Neringos simbolių ekspozicija. Prisiartinus vėtrungės vis ryškiau sudaro vientisą virš marių pakibusio kurėno atvaizdą. Instaliacija ne tik vizuali. Vėjo judinami malūnėliai vėtrungėse skleidžia gaudesį primenantį medinių bangose plaukiančio kurėno dalių braškėjimą.

 

Anglies miškas

Trečioji instaliacija pasitiks žiūrovą šalia Tylos slėnio esančiame pušyne.  Perspektyvinė instaliacija „Anglies miškas“ kviečia apmąstyti Neringos miškų trapumą ir juos saugoti. Gaisrai yra pražūtingi Neringos miškams, o ugnis yra aiškus visuotinio gyvosios gamtos naikinimo simbolis. Instaliacija kviečia sustoti ir apmąstyti bet kokias veiklas kenkiančias miškui. Kūrinys įtraukia savo vizualumu ir nors žiūrovas žino, kad tai tik dekoracija, ji palieka labai aiškų gamtos trapumo suvokimą. Instaliacijos centre sumontuotas ruporas nenutrūkstamai skleidžia miško gaisrą primenančius traškesius. Garsinis instaliacijos fonas papildo vizualinę formą, išdegusi apskritimo formos erdvė apsupta žaliuojančio pušyno įspėja elgtis atsakingai.

 

Sauganti ranka

Ketvirtoji instaliacija idėjiniu krūviu apjungia visą projektą GRYNUMAS. Ji primena, kad dabartinė Kuršių nerija – bendras gamtos ir žmogaus kūrinys. Viskas, kas mus supa Neringoje yra puoselėta saugančių žmogaus rankų. „Sauganti ranka“ iškyla iš žemės nuo gaisrų plitimo turinčiame saugoti kirtime. Milžiniška plaštaka švelniai dengia tolumoje esančius miškus ir Nidos švyturį. Plaštaka sukurta iš susipynusių Neringos miško detalių – kalnapušių kamienų ir šakelių, jūros nugludintų ir į krantą išmestų pagaliukų. Plaštaka atrodo tarsi iš žemės išaugęs natūralus kūnas savyje apjungiantis gamtą ir žmogaus rūpestį ja.

 

Rugpjūčio pabaigoje „Sauganti ranka“ virs į sceną, kurioje A. Mamontovas pristatys elektroninės muzikos ir Neringos salos garsų koncertą. Koncerto išskirtinumas – sukurta speciali muzika Neringai ir tai, jog sklindančią muziką žiūrovai girdės ne per įgarsinimo įrangą, o modernių bevielių ausinių pagalba. Sceną ir „Saugančią ranką“ renginio metu nušvies specialiai šiai instaliacijai sukurtos šviesų dailininko Audriaus Jankausko projekcijos.

 

 

PASIDALINKITE RENGINIŲ NERINGOJE INFORMACIJA


Praneškite apie savo projektus ir iniciatyvas, organizuojamas Neringoje 2021 m.
 
Renginių Neringoje informacija