Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

V. Giedraitis: kartais pavyksta perduoti tik vaizdą, o kai labiau pasiseka – ir jausmą

 

Kovo pabaigoje „Kultūros sala“ Neringa po ilgos pertraukos pakvietė neringiškius pasimėgauti menu gyvai. Minint Pasaulinę Žemės dieną Nidos bendruomenės namuose atidaryta Viganto Giedraičio fotografijų paroda „Kopų paslapties beieškant“, raginanti pažinti ir prisiminti trapų, saugotiną Kuršių nerijos, įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą, kraštovaizdį. Parodos autorius savo kūryboje akcentuoja Neringos gamtos grožį, išskirtinumą, vietinių žmonių santykį su gamta, istorija, kultūra bei jos išsaugojimo, pristatymo pasauliui galimybėmis. Apie visa tai kalbamės su V. Giedraičiu.

 

Daugelis Jus žino pirmiausia kaip aktyvų neringiškį, pedagogą, ilgametį Neringos merą, visuomenės veikėją. Kada ir kaip į Jūsų gyvenimą atėjo fotografija?

 

Atrodytų, visi einame tais pačiais keliais, takeliais, judame viena kryptimi, tačiau pastebime skirtingus vaizdus, spalvas, atkreipiame dėmesį į skirtingas detales, formas, reiškinius, jaučiame skirtingą nuotaiką. Kažkam vėjas švilpia, o kažkam, galbūt, dainuoja. Vieni grožisi audra, o kiti nuo jos bėga. Vieniems jūra rami, kai kitiems – liūdna. Kažkam marios piktos, o kažkam jos – be istorijos. Būna, mintyse sustabdytas matytas vaizdas, veidas ar įvykis neduoda ramybės ilgą laiką.

 

Eidamas pasivaikščioti ar vykdamas į kelionę su savimi imu fotoaparatą. Vienas mygtuko spustelėjimas ir nuotraukoje lieka įamžintas momentas, kuris daugiau niekada nebepasikartos arba prisiminimas, kuris bus svarbus gyvenime. Kartais pavyksta perduoti tik vaizdą, o kai labiau pasiseka – ir jausmą. Fotografija – mano laisvalaikis. Būdamas aštuntoje klasėje savarankiškai išmokau fotografuoti ir daryti nuotraukas. Nuo tada nebesiskiriu su šia „stebuklinga dėžute“.

 

Neringoje pristačiau savo darbų ciklus „Žiedai“, „Kopos“, „Gandrai“, parodą „Pasivaikščiojimai po  Neringą“. Fotografijos buvo eksponuojamos Šilutėje, Birštone. Jeigu bent viena mano užfiksuota akimirka privers Jus stabtelti ir atidžiau įsižiūrėti – labai tuo džiaugsiuosi ir didžiuosiuosi.

 

Kaip bėgant laikui kito šis pomėgis? Kas dažniausiai atsiduria Jūsų foto objektyvo taikinyje?

 

Pomėgis yra pomėgis ir tam skirto laiko niekada neskaičiavau, nei būdamas moksleiviu ar studentu, dirbdamas ar dabar būdamas užtarnautame poilsyje. Žinau viena: su manimi visuomet turi būti ši „stebuklinga dėžutė“, nuo „Smena“, „Čaika“, „Zenit“, „Zorkij“, „Kijev“ iki „Fujifilm“ ir „Nikon“, o dabar – ir  išmanieji telefonai, išplėtę „fotografų“ gretas.

 

Taip jau atsitiko, jog esu gamtos žmogus, užaugęs gražiame Aukštaitijos krašte, kur daug ežerų, kalvų, miškų. Daugiau kaip keturiasdešimt metų gyvenu šiame nuostabiame krašte, Kuršių nerijoje, todėl svarbiausia mano kūrybos tema – gamta. Kelionių metu stebiu įvairių šalių kultūrą, žmones, buitį. Turiu sukaupęs įsimintinų akimirkų iš Indijos, Kinijos, Vidurinės Azijos, Turkijos, Egipto, daugelio Europos valstybių.

 

Nidoje atidaryta Jūsų fotografijų paroda – lyg gaivaus oro gurkšnis po ilgos, daugelį ganėtinai išsekinusios žiemos ir kultūrinio gyvenimo sąstingio. Kaip pats vertinate šį visuotinės izoliacijos, tylos laikotarpį, kaip jis Jus veikia?

 

Karantinas… Jis sustabdė mus visus, visą pasaulį, sustabdė nuo beprotiško skubėjimo, bėgimo į nežinią. Po tokio sustojimo atsiranda vietos pastebėti šalia esantį, pastebėti kokia graži mūsų planeta, kokių spalvų pilna pieva, miškas, kokios tekančios saulės spalvos mariose, kokie žiemos raštai papuošia mūsų aplinką ir visa tai – nieko nekainuoja, tereikia įsižiūrėti ir pamatyti, įsiklausyti ir išgirsti. Apskritai, šis laikotarpis kiekvieną veikia skirtingai, tačiau visi laukiame, kada galėsime laisvai susitikti su savo artimaisiais, aplankyti kaimynus ir draugus. O ši paroda buvo paruošta dar praėjusiais metais. Pirmieji ją pamatė Raseinių krašto žmonės.

 

Jūsų paroda pavadinta „Kopų paslapties beieškant“. Žvelgiant į darbus matyti, jog tie ieškojimai – nuoseklūs, kryptingi. Ar atsakėte sau į klausimą, kokia Neringos kopų paslaptis? Kokie kopų bruožai, savybės Jus žavi labiausiai?

 

2020 metais sukako 20 metų, kai išskirtinis žmogaus ir gamtos kūrinys – Kuršių nerija – buvo įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, kaip kultūrinio kraštovaizdžio objektas, o LR Seimas 2020 metus buvo paskelbęs UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metais. Fotografijų paroda skirta šiai sukakčiai.

 

Kopos – nuostabiausias Kuršių nerijos kraštovaizdžio elementas. Kodėl paslaptis? Todėl, kad po smėliu palaidota keturiolika nerijos kaimų, todėl, kad už kiekvienos kopos slypi vis kitoks vaizdas, kievieną dieną smėlis ir vėjas sukuria naują raštą, atveria naują takelį ar supusto naują kopą. O kaip dejuoja kopos per smėlio audrą ir kokia spengianti tyla stoja besileidžiant saulei. Kopos – tai ir mūsų Lietuvos sklandytojų pasiekti pasaulio rekordai, mūsų aviatorių pradžiamokslis Nidos sklandymo mokykloje.  

 

Ko palinkėtumėte Neringai – 2021-ųjų Lietuvos kultūros sostinei?

 

Pirmiausia, noriu pastebėti labai taiklų šio projekto pavadinimą „Kultūros sala“. Dažnai ir neringiškiai, paklausti, kur gyvena, atsako: „saloje“. Čia – iš trijų pusių vanduo, o pietinėje dalyje – Rusija.

 

Lietuvos kultūros sostinė – sudėtinga misija mūsų kultūros darbuotojams ir visai Neringos savivaldybei, kuri dėl šio laikmečio ir pandemijos pareikalaus didelio susitelkimo. Palinkėčiau nesiblaškyti, išlaikyti pasirinktą kryptį, nenutolti nuo svarbiausių vertybių, parodyti, kokį kultūros potencialą esame sukaupę, kokį kultūros paveldą turime ir kaip ji išnaudojame. Palinkėčiau meilės, tiesos, nuoširdumo, pasitikėjimo vienas kitu ir tuo, ką darote.

         

Viganto Giedraičio fotografijų paroda „Kopų paslapties beieškant“ Nidos bendruomenės namuose (Taikos g. 17) veiks iki balandžio 14 d. Ją aplankyti galima nuo antradienio iki šeštadienio, 15–18 val.          

 

PASIDALINKITE RENGINIŲ NERINGOJE INFORMACIJA


Praneškite apie savo projektus ir iniciatyvas, organizuojamas Neringoje 2021 m.
 
Renginių Neringoje informacija