Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.

Festivalis „N žemė“ į Neringą sukvietė pasaulinio garso kūrėjus

 

Tarptautinis muzikos festivalis „N žemė“ liepos 2–9 dienomis neria į Lietuvos kultūros sostinės metus ir kviečia vėl susitikti Kultūros saloje. Pernai skelbęs demokratijos, elegancijos ir nepaklusnumo idėją, festivalis šiemet siekia atkurti per pandemijos metus sutrūkinėjusius ryšius tarp muzikos, įvairių meno formų, gamtos ir žmogaus.

 

Ryšius kurianti muzika, pasak festivalio vadovo Mindaugo Bačkaus, jungs operą, šiuolaikinį šokį, performansą, poeziją, kvies bendrauti, įsiklausyti ir drauge ieškoti žmoniją jungiančių tiltų. Amžinos meilės, nerimo, kūrybos ir tikėjimo klausimai versis netikėčiausiose Nidos erdvėse. 

 

Septynios festivalio dienos poilsiautojus įtrauks į dešimt skirtingų renginių, išsiskiriančių žanrų įvairove ir nuotaika. Festivalio meno vadovės, choreografės Agnijos Šeiko teigimu, klausytojams siūloma visa emocinė paletė – nuo Beno Šarkos naktinių poezijos skaitymų iki galimybės įsikūnyti į daiktiškas formas menininkės Marijos Baranauskaitės performanse „Violončelėms“.  Netikėtai smagų vakarą žada brolių Bazarų atliekamos M.K. Čiurlionio rekompozicijos „Zodiako“ tema, o švenčiant Valstybės dieną rasis proga susikaupti Vaclovo Augustino muzikoje. Apmąstyti Neringos gamtos trapumą ir patirtus šviežiausius įspūdžius iš Kuršių nerijos kvies šokio ir muzikos instaliacija „Salos“. 

 

Ypatinga dovana Neringai taps tarptautinių scenos meistrų kuriamas G. F.  Hendelio operos „Acis ir Galatėja“ pastatymas Neringos gimnazijos sporto salėje. 

 

Atidarymo koncerte dedikacija džiazo ikonai

 

Festivalio atidarymo koncerte liepos 3 dieną ištikimų klausytojų lauks susitikimas su pianistu Roku Zubovu. Į „N žemę“ sugrįžtantys „Nepaklusnieji“ pagerbia vieną nepaklusniausių visų laikų muzikų – pianistą, kompozitorių Chick’ą Corea. Pasaulinės džiazo ikonos gyvybė užgeso šių metų vasarį, liepą muzikos virtuozui būtų sukakę aštuoniasdešimt metų. Jo gyvenime persipynė džiazas ir kamerinė muzika, koncertai su simfoniniais orkestrais ir laisvojo džiazo improvizacijos, kuriose derėjo Karibų šalių ritmai ir Persiško pasaulio intonacijos.

 

Pasak Roko Zubovo, visa vakaro programa skirta Chick‘ui Corea, kompozitoriui sugebėjusiam kiekviename savo kūrinyje sukurti vis kitą, iki tol nepažintą garso visatą.

 

Dėmesys Neringos gamtai

 

Instaliacija „Salos“ – duoklė Neringos istorijai, dabarčiai ir rūpestį keliančiai ateičiai. Nidos švyturyje įsikūrusios „Salos“ kviečia pasinerti į stichišką būseną, kuriamą iš minimalistinės muzikos, judesio, šviesų ir abstrakčių kostiumų. Instaliacija įtraukia į sapnišką ir poetišką būvį, kuriame tarsi atsikartoja Neringos legendos ir istorija. Tik dabar salą pila ne milžinė Neringa, o neatsakingi turistai, užpusto ne smėlis, o šiukšlės, teigia kūrėjai. 

 

Šio projekto idėjos bendraautoriai kompozitorė Žibuoklė Martinaitytė, choreografė Agnija Šeiko ir violončelininkas Mindaugas Bačkus. 

 

„Šiame projekte gamta dalyvauja tiesiogiai, nes įrašyta ir gamtos garsų, tai bus transcendentinė patirtis, išėjimas į unikalią akustinę ir vizualinę erdvę“, – pasakoja Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Ž. Martinaitytė. 

 

Dienos metu švyturio erdvė taps gyva paroda. Pastato langai transformuosis į camera obscura, kuri perduoda išorės vaizdus ant švyturio sienų, sukurdama judančius aplinkos paveikslus. Instaliacija bus rodoma kasdien nuo liepos 4 iki 8 dienos. 

 

Sakrališka valstybės diena

 

Lietuvos nacionalinės premijos laureato Vaclovo Augustino kūrinio „Missa pro centesimo anno restitutionis Lituaniae“ premjera įvyko Vilniuje. Kūrinys buvo specialiai parašytas VšĮ "Pax et Bonum" užsakymu, Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį. Šiemet, Mindaugo karūnavimo dieną – liepos 6-ąją, Neringos svečiai kviečiami šį kūrinį patirti iš naujo. 

 

Tai septynių dalių vokalinė ir instrumentinė kompozicija tradiciniais mišių tekstais mišriajam chorui, styginių orkestrui, dviems solistėms ir skaitovui.

 

Kompozitorius ir dirigentas V. Augustinas sako: „Mišias Lietuvai aš įsivaizduoju kaip maldą už Tėvynę“. Todėl simboliška, jog „Tėve mūsų“ malda, kuri nuolat skamba šv. Mišiose, muzikinėje formoje pasigirsta iš bendruomenės, iš klausytojų erdvės.

 

Publikos dėmesio liepos 7 dieną lauks muzikos ir šokio spektaklis „Šv. Genezijaus trupė keliauja į Neringą“. Ugniagesių namai netikėtai taps Italijos Commedia dell Arte, Prancūzijos karališkojo dvaro ar net Anglijos jūreivių linksmo gyvenimo veidrodžiu. Nuostaba, estetika, barokinės muzikos ir šokio elegancija bei jos banalumą neutralizuojantys komizmas ir saviironija - tai spektaklio ingredientai, kuriame žiūrovas tampa ne tik stebėtoju, bet ir dalyviu.

 

Liepos 7 dieną publikai savo kūrybą pristatys profesionalūs jaunieji Lietuvos kompozitoriai ir choreografai. Netikėtų muzikinių ir judesio prasmių paieškoms diriguos Vykintas Baltakas.

 

Visas festivalio dienas Nidos bendruomenės namuose vasarotojai ir Neringos gyventojai turės galimybę pasinerti į interaktyvią virtualios realybės instaliaciją „Angelų takais“. 

 

Tai „puota“ klasikinio meno ir šiuolaikinių technologijų mėgėjams, kurioje Lietuvos genijaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzika ir dailė susijungia į harmoningą kosminę visumą.  

 

Pasak kūrėjų Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko, jų trumpametražis animacinis virtualios realybės (VR) filmas, tai „duoklė multimedijos meno pirmtakui ir vienam didžiausių abstrakčiojo meno pionierių Europoje, M.K. Čiurlioniui, kuris sulaužė ribas tarp skirtingo meno formų, kad sukurtų naują savo kosmologija paremtą pasaulį“. 

 

Opera sporto salėje 

 

Antikinė istorija apie piemens Acio, gražuolės jūrų nimfos Galatėjos ir vienaakio kiklopo Polifemo dramatišką meilę galėtų atgimti bet kurioje pasaulio scenoje, tačiau ypatinga premjera liepos 9 dieną įvyks Neringos gimnazijos Sporto salėje. Pasaulinio garso menininkai britų klavesinininkas ir dirigentas Trevor’as Pinnock’as, pastatymo autorius Frederic’as Wake Walker’is ir režisierius Peter’is Cant’as, suburti neringiškės operos solistės Laurynos Bendžiūnaitės, pasirinko šią erdvę ypatingam operos ir bendruomenės ritualui. 

 

Vokiečių baroko kompozitorius Georg Friedrich Händel (1685 – 1759) operą „Acis ir Galatėja“ parašė prieš daugiau nei tris šimtus metų. Pastatymo Nidoje muzikos vadovas ir dirigentas Trevor’as Pinnock’as teigia, jog G. F. Händel’io operą išvysime tokią, kokią ją sukūrė kompozitorius – originalią orkestruotę lydės baroko pučiamųjų instrumentų garsai, styginiai grieš  G. F. Händel’io laikų derinime. 

 

„Kai Lauryna Bendžiūnaitė pasiūlė sukurti šią operą Nidoje, aš nedvejodamas sutikau“, – sako britų dirigentas Trevor’as Pinnoc’as. Kompozitorius įsitikinęs, jog G. F. Händel’io pastoracinė opera ir jaudinanti meilės istorija idealiai dera magiškoje Kuršių nerijos žemėje. 

 

Opera „Acis ir Galatėja“ – neringiškės, soprano Laurynos Bendžiūnaitės svajonė ir dovana Lietuvos kultūros sostinei. 

 

„Seniai norėjau į Neringą atvežti geriausius pasaulio menininkus su kuriais dirbu pati, kad jie, įkvėpę pušų, jūros ir kopų, amžiams įsimylėtų Neringą. Geresnės progos nei „Lietuvos kultūros sostinės“ programa negalėjau sulaukti. G. F. Händel’io opera yra nenugalimos ir nesibaigiančios dainingos meilės istorija, kurios šiandien mums visiems taip reikia“, – įsitikinusi L. Bendžiūnaitė. 

 

Opera kaip ritualas ir bendruomenės susitikimas,  kaip stebuklas nutinkantis iš meilės muzikai ir gimtinei. 

 

Neringos užterštumo portretas 

 

Festivalis šiemet prasidėjo ekologiniu žygiu per Kuršių neriją, taip, pasak festivalio meno vadovo, violončelininko Mindaugo Bačkaus, atiduodama duoklė gamtai už galimybę čia būti ir kurti. 

 

Antradienį žygeiviai „Už švarią Lietuvą!“ savo kelionę pėsčiomis pradėjo Smiltynėje ir liepos 1 dieną baigs Nidoje. Pakeliui bus renkamos šiukšlės pliažuose, prie jūros, marių, pamiškėse, pakelėse. Kasdien žygeiviai jas rūšiuos ir fiksuos Neringos vartotojo portretą. Per tris žygio dienas planuojama nueiti 52 km. 

 

Žygio sumanytojo, visuomenininko Giedriaus Bučo teigimu, sužinant vartotojo portretą, galima paskatinti ne tik pačius vartotojus keisti savo įpročius, bet ir verslą gaminti aplinkai draugiškas pakuotes. 

 

„Paklausa skatina pasiūlą. Tad viskas prasideda nuo mažų pokyčių, o tuomet galima pasiekti ir didelių. Norime paskatinti „sniego gniūžtės“ efektą, – teigia G. Bučas. – Kiekvienas iš mūsų galime būti pokyčių lyderiu. Viskas labai paprasta – atsisakyk vienkartinių daiktų, plastikinių maišelių, nebeleisk balionų į dangų ir tu jau pokyčių lyderis.“

 

Žygio metu taip pat vyks susitikimai su vietos bendruomenėmis. Prie žygeivių kviečiami prisijungti Neringos poilsiautojai. 

 

Festivalį remia Neringos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba. Festivalio bičiuliai: Nidos kultūros ir informacijos centras „Agila“, „Nidos kempingas“ ir „Nidos stiegė“.

 

PASIDALINKITE RENGINIŲ NERINGOJE INFORMACIJA


Praneškite apie savo projektus ir iniciatyvas, organizuojamas Neringoje 2021 m.
 
Renginių Neringoje informacija